top of page
Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Podzimní péče pro pokojové rostliny

Zahrádku máme již připravenou na zimu, úrodu uskladněnou a přece jen se ještě nějaké rostliny hlásí o slovo. Pokud jste nestihli přesadit pokojové rostliny na jaře, nyní nastává ten správný čas. Věnujme jim proto ještě trošku svého času, než se uchýlí k "zimnímu spánku"...


Venkovní květiny v nádobách uschovejte


Pokud jste měli nějaké pokojové rostliny do teď venku, je správný čas je vrátit zpět do interiéru. Řeč je například o ibišku, citrusech či eukalyptu. Je vhodné rostliny před uskladněním řádně zkontrolovat, aby netrpěly nějakými chorobami nebo nebyly napadené škůdci. Pokud nějaké najdete a jsou ještě ve fázi zárodků, nesahejte rovnou po chemické ochraně, ale vyzkoušejte přírodní prostředky na bázi olejů či výluhů (na plísně zkuste například Bylinkovou směs na plísně, na škůdce doporučujeme Rock Effect).


Opatrně na teploty a nedostatek světla


Rostliny původem ze subtropů a tropů jsou zvyklé na větší teplo a světlo, než jaké se jim dostává u nás. Je proto nutné pro ně na zimu uzpůsobit podmínky v interiéru. Zkracují se dny, tudíž je méně denního světla a rostlina si tak žádá nižší zásobení vodou, jinak hrozí uhnití. Teplota by měla být pokojová (kolem 20°C), sukulentní či středomořské rostliny však snesou pro svůj správný růst teploty nižší. Důležitý je však přísun slunečního svitu, nejvhodnější je tak umístit květiny na parapet a do jeho blízkosti - pozor však na větrání, hrozí nastydnutí rostlin.


Zvolte správné živiny


V obchodech seženete nepřeberné množství substrátů pro různé druhy rostlin. Nic nezkazíte, když sáhnete pro univerzálním substrátu pro pokojové rostliny. Pokud však máte více zelených, nekvetoucích rostlin, vyplatí se koupit substrát přímo pro tento druh s přizpůsobenými živinami (ideální je např. FLORIA Substrát pro zelené rostliny a palmy). Stejně tak jsou k dostání speciální substráty pro orchideje, sukulenty, kaktusy či středomořské rostliny (vyzkoušejte např. AGRO Substrát pro orchideje a pro kaktusy nebo FLORIA Substrát pro středomořské rostliny). 


Rostliny v období vegetačního klidu nehnojte nebo jen mírně, minimálně měsíc po přesazení v případě, že kvetou. Vhodnou náhradou za hnojení, která podpoří imunitu rostliny a její odolnost proti škůdcům, je "žížalí voda" Vitality Komplex, která obsahuje speciální výluh z vermikompostu, vznikající činností kalifornských žížal.


Přesazování krok za krokem


Neuškodí si připomenout postup přesazování:


1. V první řadě opatrně vyjměte rostlinu z původního obalu, dbejte však na to, aby nedošlo k poškození kořenového systému či stonků rostliny.


2. Opatrně odendejte původní substrát z kořenového balu a odstraňte uhnilé a uschlé kořeny a ostatní části rostliny.


3. Sáhněte po květináči s otvory na dně, který je o 2-3 cm větší než původní. Příliš velký truhlík není pro květinu také vhodný, bude jí totiž déle trvat, než se kořeny rozrostou do celého prostoru květináče.


4. Dosypte do poloviny truhlíku nový substrát a vložte do něho rostlinu (opatrně porovnejte kořeny) a dosypte zbytkem substrátu. Nevsazujte rostlinu příliš hluboko, mohlo by dojít k úhynu. Stačí už jen rostlinu jemně upěchovat a zalít.


Věřte, že rostliny se Vám odmění v podobě zdravého růstu a záplavy květů. :) Plus bonus - mnohé z nich čistí vzduch!

38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page