top of page
Obrázek autoraAGRO CS a.s.

Jarní přesazení pokojovek

Mají se pokojové rostliny přesazovat každý rok? A jak poznáme, že už to potřebují? Některým stačí co dva roky, jiné si o to řeknou dříve. Jasným signálem je kořenový bal, který už se nemá kam dál rozrůstat.


Prvním signálem jsou kořeny vystupující na povrch substrátu. Jestli nic takového nepozorujete, povytáhněte rostlinu opatrně z květináče a hned uvidíte, jestli kořeny lemují okraje nádoby. Někdy dokonce prorůstají skrz odtokové otvory květníku. Tak to už je nejvyšší čas na větší květináč a čerstvý vyživený substrát.



Pozor na teplotní šok


Nechcete si doma udělat nepořádek, takže vezmete rostliny ven a přesazování spácháte v garáži nebo pergole? Je to možné, ale pak počkejte na krásné jarní počasí s teplotami k patnácti až dvaceti stupňům, kdy to nebude oproti pokojové teplotě takový rozdíl. Pro blaho květin je lepší použít kuchyňskou linku a trochu toho nepořádku vydržet :).



Substrát není hlína


Obecně pro všechny rostliny pěstované v nádobách není vhodná jakákoli univerzální nebo dokonce zahradní zemina. Jednak si nemůžete být jisti hodnotou pH a určitě si domu přinesete i nechtěné plevele a zárodky škůdců. Takzvaně "no name hlínu" tedy určitě nepoužívejte. Raději zvolte speciální rašelinový AGRO substrát pro pokojové rostliny nebo ještě lépe FLORIA substrát pro zelené rostliny a palmy.



Kdy začít nebo pokračovat v přihnojování?


Ať už rostlinám dopřáváte dávku živin i přes zimu alespoň jednou měsíčně nebo jen přes léto, první hnojivou zálivku aplikujte zhruba měsíc po přesazení a potom už můžete zvýšit frekvenci na letní režim 1x za 14 dní.



Pár rad na závěr


  • Rostliny by v době přesazení neměly kvést, aby se nevysilovaly. Proto je dobré přesazovat na jaře před nasazením poupat nebo na podzim po odkvětu.

  • Nemáte-li květináč s podmiskou, nezapomeňte na drenáž z keramzitu, štěrku či kamínků. To aby kořeny nestály ve vodě a neuhnívaly (ne všechny rostliny snesou přemokření).

  • Například lopatkovec, břečťan či zamiokulkas dobře snášejí dělení trsů. Rostlina se omladí, získá víc prostoru a zároveň si ji rozmnožíte a můžete ji třeba někomu darovat.

  • S krácením kořenů buďte opatrní, odstraňte jen ty starší (suché, černé), po zastřižení konce kořenů dezinfikujte dřevěným nebo živočišným uhlím, aby nedošlo k rozvinutí houbových chorob

88 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page