Dobrý den.
Chtěl bych poprosit o odbornou radu a doporučení jaké hnojiva použít na ovocné stromy a keře.
V polovině dubna jsme založili ovocnou zahradu - seznam druhů v příloze. Rádi bychom pěstovali BIO ovoce, tedy pokud možno bez použití "chemických" hnojiv. Ale zase nechceme nic podcenit, aby nám stromky dobře rostly a plodily ovoce.
V zahradnictví, kde jsme vše nakoupili nám bylo doporučeno začít již přes výsadbou postřikem "Přezimující škůdci". Poté jsme v odstupu min. 3 dnů měli pokračovat postřikem "Ortiva". Dle doporučení prodejce jsem se seznámili s návodem k použití přípravku, kdy jsem zjistili, že tento je spíše určen na zeleninu a dokonce je tam uvedeno varování, aby nebyl použit na jabloně ...... Toto je hlavní důvod proč jsem rozhodl požádat Vás o radu ......
Dále máme jedenkrát měsíčně použít na všechny stromky (kromě borůvek) "Kapalné hnojivo pro celou zahradu". Na tomto výrobku je přímo deklarováno PĚSTOVÁNÍ BEZ CHEMIE - což by se nám líbilo. A na borůvky 1 x měsíčně "Okyselovač půdy 2 v 1".
Závěrem bych ještě požádal o radu na postřik na okrasný trávník, kde nám roste hodně pampelišek, kterých bychom se rádi zbavili. Zde už bychom se samozřejmě chemie nebáli. Pokud máte další tipy jakým hnojivem průbězně zlepšovat kvalitu trávníku budeme rádi i za tuto radu.
Předem děkuji za rady a tipy na produkty, které bych si měl u Vás pro shora uvedené účely objednat.
Dobrý den, pokusím se odpovědět na všechny Vaše otázky postupně:
Při pěstování BIO ovoce není vhodné používat chemická hnojiva ani chemické přípravky na ochranu rostlin. Vybudovat si biozahrádku ale znamená pěstovat bez chemie na celé zahradě. Půda je složitý „organismus“ a trvá několik let, než jí chemie zbavíte zcela. Jednodušší je pěstovat BIO ovoce a BIO zeleninu v nádobách, kde můžete zakoupit přímo zeminu pro biopěstování, přihnojovat hnojivy pro ekologické zemědělství a používat přírodní přípravky na ochranu rostlin.
Existuje i velká skupina zahrádkářů, kteří vedle sebe běžně používají přírodní hnojiva a vedle toho i hnojiva chemická. Opravdu záleží na každém jednotlivci, jaký postoj obecně ke své zahrádce má.
A nyní se vrátím do Vaší zahrádky. Pokusím se Vám do textu prolinky přímo k výrobkům, tam najdete všechny podrobnosti.
Založili jste ovocnou zahradu, zasadili ovocné stromky. Při výsadbě se doporučuje do jámy nasypat uleželý kravský hnůj nebo nasypat zakoupený hnůj v peletkách. Agro NATURA nabízí kravský hnůj povolený do ekologického zemědělství. Pokud jste stromky při výsadbě nepřihnojili nevadí, dodatečně můžete do půdy v okolí stromků hnůj zapracovat; živiny se budou uvolňovat minimálně měsíc. Pokud nemáte hnůj, můžete ještě ke stromkům přisypat kompost, i ten je nenahraditelným zdrojem přírodních živin. Následně přihnojování kapalným hnojivem pro celou zahradu je v pořádku. Potvrzuji, že ho lze použít v ekologickém zemědělství. Najde využití v celé zahradě, jak je patrno už z názvu :), kromě kyselomilných rostlin (borůvky a brusinky či rododendrony, azalky, vřesy apod.….k nim lze zakoupit pro biopěstování také speciální hnojivo v peletkách. Kyselomilné rostliny potřebují kyselejší půdu – stačí na jaře a na podzim přisypat trochu hrabanky z lesa nebo čistou rašelinu. Okyselovač kapalný taktéž lze použít, není ale povolen pro ekologické zemědělství.
Ošetření proti přezimujícím škůdcům – to je potřeba zejména pro starší rostliny v zahrádce – ovocné stromy, keře, bobuloviny apod. Na povrchu rostlin přezimují škůdci (mšice, svilušky apod.) ve formě vajíček a ty tento postřik udusí a nevylíhnou se z nich dospělci. U nových stromků lze aplikaci také provést a osobně bych očekávala, že toto ošetření provedl profi školkař, která stromek pro vás vypěstoval. Jestli jste aplikovali postřik, je to v pořádku. Zbytek výrobku nevyhazujte, hodí se na postřik obecně proti všem savým škůdcům v celé zahradě (mšice, svilušky, třásněnky, molice) a také proti americkému padlí na angreštu a rybízech. Obsahuje stejnou účinnou látku jako přípravek Rock Effect.
Ortiva – máte pravdu, to je chemický přípravek, specialista na padlí, černě, plísně na zelenině a pro ovocné stromy a keře je nevhodný.
Okrasný trávník – likvidace plevelů: zde bych doporučila chemický přípravek Dicotex; v nabídce také máme přípravek Bofix, ale ten zanechává dost rezidua v půdě, ošetřená tráva se nesmí ani kompostovat. Dicotex je vůči půdě i životnímu prostředí citlivější. Aplikaci na plevele doporučuji udělat bodově, pokud trávník není zaplevelený hodně. Je to sice pracnější, ale citlivější vůči životu ve Vaší zahrádce. Pokud byste chtěl ekologické řešení, tak takové není k dispozici, bohužel a nezbývalo by Vám nic jiného, než plevele ručně vykopat. V nabídce máme sice přírodní přípravek Finalsan od Neudorffu; avšak ten působí jako totální herbicid a zničí všechny rostliny bez rozdílu.
Hodně radosti ze zahradničení :). Ať Vám to pěkně roste.
Pěkný den! Hela z AGRO CS