Dobrý den,
viděl jsem Vaše video na YouTube týkající se vertikutace. Moc pěkné! Ještě bych se prosím chtěl poradit. Trávník z hřišťového semena mám skoro 3/4 roku starý a ještě jsem o nevertikutoval. Nyní jsem si pořídil elektrický vertikutátor a chtěl bych na jaře hezky začít pečovat o nový trávník. Poradili byste mi prosím postup?
Můj plán je vertikutovat, pohnojit a dosít lysá místa novým travním semenem.
Především bych asi měl trávník posekat. Mám rozházet trávníkové hnojivo před vertikutací nebo až po? Po jakém čase a kdy mohu dosít zbylá místa travním semenem?
Děkuji moc za Vaši radu a přeji hezký den.
Obvyklá praxe je taková, že se vertikutace používá na jaře a na podzim.
Profi realizátoři zahrad ji dělají i několikrát ročně. Je to intenzivní péče o trávník, která je náročná časově i finančně. Takový trávník je pak skutečně velmi hustý a velmi reprezentativní.
Běžný domácí trávník nepotřebuje obvykle tak intenzivní péči. Jarní vertikutace slouží k odstranění zetlelých zbytků po sečení minulé sezóny, provzdušnění drnu a narušení vrchní vrstvy a tím zpřístupnění vody a živin z hnojiva.
Elektrický vertikutátor je určitě vhodný. Raději než drátkový, doporučujeme nožový, ale i drátkový samozřejmě poslouží. Pokud je tráva vyšší , než 3 cm, posečte ji. Následně vertikutaci proveďte křížem přes pozemek.
Nejprve jedním směrem, hráběmi vyhrabete stařinu a pak kolmým směrem a opět vyhrabte stařinu. Pro sběr stařiny lze použít i sekačku s košem.
Po správně provedené vertikutaci trávník obvykle vypadá jako oraniště.
Je otevřený a musí se s ním co nejdříve správně naložit. Doporučujeme posypat trávník substrátem (https://megazahrada.cz/00750a-agro-travnikovy-substrat-50-l/ ) , ten hráběmi rozprostřít, abyste dodal čerstvou zem. Případně lokálně dorovnal drobné terénní nerovnosti.
Následně dosejte travní směs, ideálně tutéž, kterou jste trávník kdysi vysel.
Pokud víte, že to byl sport, dejte znovu směs Sport (https://megazahrada.cz/index.php?route=product/search&search=sport)
Po dosetí je dobré trávník uválet nebo alespoň „uplácat“ širším prknem, aby se osivo zapravilo do země.
Následně určitě zalít. Nově vzcházející osivo musí být trvale ve vlhku.
POZOR na hnojení, začněte nejdříve 2 týdny po vzejití nového trávníku, abyste ho nespálil.
Travních hnojiv je na trhu spousta, rádi doporučujeme TRAVIN (https://megazahrada.cz/index.php?route=product/search&search=travin)
Jednak pohnojí a jednak vás zbaví plevelů už v jejich zárodku.
Na starší plevele už to nefunguje, tam je pak třeba použít herbicid.