Pred mesicem jsme zasadili trochu vetsi bobkovisne a asi po dvou tydnech zacaly trochu opadavat listy, pak se v listech zacaly objevovat dirky a nyni nektere listy zloutnou? Bojim se, aby bobkovisne neodesly. Nemuze za to nejaky brouk ci co? Nebo nepotrebuji nejake ziviny? Mame jilovitou pudu. Bobkovisne jsou zasazene v zahradnickem substratu, zalevame je a jsou situovane na jih na slunnem miste. Daji se takto napadene bobkovisne zachranit? Jestli tam je nejaky brouk,lze s tim neco delat?
Dekuji moc za ochotu a za radu.
Ještě doplníme, že bobkovišně jsou poměrně odolné a nenáchylné rostliny. Mají rádi slunné místo, případně polostín, ale průvan jim moc nesvědčí. Dobře se poperou se suchem, nesvědčí jim velké přemokření – to by mohl být problém opadávání listů. Jakmile listy začnou opadávat, omezte zálivku. Aplikovat postřik nedoporučujeme před případným přesazením.
Skvrny na stonku a listech a následně dírky v listech způsobuje houba Stigmina carpophila. Choroba, kterou tato houba způsobuje, se nazývá suchá skvrnitost listů. Škůdce to není, u bobkovišní škodí lalokonosec, ten ale okusuje listy od okraje.
Doporučuji ošetřit Talentem (dávkování pro okrasné rostliny), postřik po 10 – 14 dnech zopakovat. Bude chránit ještě nenapadené listy. Napadené listy, které budou opadávat, je nutné likvidovat.
Na žloutnutí listů se podílí přímé slunce a vyšší pH, bobkovišně mají rády polostín. Chlorózu lze zmírnit hořečnatými hnojivy.